fbpx
Wednesday, July 15, 2020

Edhe një person humb jetën nga COVID-19

Edhe një person ka humbur jetën brenda 24 orëve të fundit nga COVID-19, transmeton TOPLAJME.ALNumri i viktimave si pasojë e koronavirusit në Kosovë ka...
More

  te fundit

  Komiteti Ekzekutiv i FFK-së, ndryshon formatin e garave dy herë brenda pak ditëve!!!

  Ndryshohet sërish formati i garave të Superligës.Komiteti Ekzekutiv i FFK-së gjatë të martës  mbajti mbledhjen e radhës ku u diskutua për rrjedhën e garave...

  LDK-ja thotë se gjendja shëndetësore e Isa Mustafës është shumë e mirë

  Të premten e kaluar, kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, njoftoi se ka rezultuar pozitiv për COVID-19. Për gjendjen e tij ka...

  Nga nesër rezultatet për të infektuarit, shëruarit, të vdekurit nga COVID-19 do të publikohen në ora 15:00

  Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se nga nesër, informacionet për numrin e mostrave të analizuara, numrin e atyre që rezultojnë pozitiv në...

  Shqiptarët ia kërkojnë 1 ministri Vuçiqit dhe 3 pozita tjera për t’u bërë pjesë e Qeverisë së Serbisë

  Koalicioni i shqiptarëve të Luginës sot janë takuar me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq me të cilin kanë diskutuar për mundësinë e futjes në...

  Presidenti Thaçi: Jap dorëheqje nëse konfirmohet aktakuza, krime nuk kam kryer

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se do të japë dorëheqje nga pozita e tij në momentin që aktakuza nga Gjykata Speciale do të konfirmohet.

  Javën që shkoi u publikua propozim aktakuza nga Prokurori i Specializuar ndaj Thaçit dhe kreut të PDK’së, Kadri Veseli. Thaçi sot në një video mesazh tha se nëse konfirmohet kjo aktakuzë atëherë ai do të japë dorëheqje nga pozita e tij.

  BLEJ TANI

  ‘’Nëse aktakuza konfirmohet, unë menjëherë do të jap dorëheqje si President i juaji dhe do të përballem me akuzat’’, tha ai.

  “Të gjithë e duam atdheun tonë Ksovoën. Por politika i ka edhe këto. Është e mundishme për mua që të kujtoj ata që dhanë jetën për lirinë. Të tjerë që i takova gjatë rrugës prej kur isha një djalë i vogël e diealist, e deri ëm sot kur jam me flokë të thinjura. Kujtoj të gjithë familjen prej të vjetërve e deri tek djali Endriti.”

  “E kemi ditur që të gjithë në që ishim në Uck do të paguanim një cmim për lirinë e vendit tonë”, tha dnër të tjera Thaci. /Express/

  Kjo është dekalrata e plotë:

  Motra dhe vëllezër,

  bashkëqytetarë dhe bashkatdhetarë,

  në Kosovë, në Shqipëri, në Maqedoni, në Mal të Zi, në Luginën e Preshevës dhe në

  diasporë,

  Ju drejtohem sonte nga kjo zyrë ku prej 1542 ditësh kam nderin e jashtëzakonshëm të

  ushtrimit të detyrës së lartë të Presidentit të shtetit tonë, Kosovës së lirë, të pavarur

  dhe demokratike!

  Zemra ime është e lënduar, por jo e thyer.

  Mendja ime është e rënduar, por jo e turbulluar.

  Gjaku im është i nxehur, por i pastër dhe i njëjtësuar me gjakun e bashkëluftëtarëve

  që humba në luftë.

  Është i njëjtë me gjakun e atyre që më kanë dashur e më kanë mbështetur pa kursim

  në këtë rrugëtim për liri dhe shtetndërtim.

  E në këto çaste edhe me gjakun e atyre që më kanë kundërshtuar, më kanë

  paragjykuar apo gjykuar ndryshe nga çfarë unë do të dëshiroja.

  Ndjehem sot, si asnjëherë më parë, krejt i çliruar prej brengave dhe peshës së

  ballafaqimeve politike.

  Këto brenga nganjëherë kanë marrë përmasa më të mëdha se sa që e kanë merituar.

  Kanë mjegulluar në sytë tuaj faktin e thjeshtë se jemi të gjithë bij e bija të kësaj toke

  dhe të gjithë e duam më të mirën për atdheun tonë, Kosovën.

  Por, politika i ka edhe këto.

  Është krejt e natyrshme që në këtë moment jo të lehtë për mua, më janë kujtuar ata që

  kanë dhënë jetën për liri.

  Të tjerë që i kam njohur gjatë rrugës time të gjatë, nga koha kur isha një djalë idealist

  që doja të ndryshoja botën, e deri tek e sotmja me thinja të bardha.

  Kam kujtuar momente historike e momente krejt personale.

  Kam menduar për prindërit e mi, gjyshërit, familjen dhe djalin tim, Endritin.

  Ai që sot është bërë burrë e mund ta shoh në sy pa mu dridhur qerpiku lidhur me

  gjoja nisjen e një procesi për krime lufte!

  E kam kuptuar shumë herët se ne, luftëtarët e UÇK-së, do të paguanim një çmim të

  madhe njerëzor, familjar e politik.

  Ky është çmimi për lirinë e Kosovës.

  Është e drejtë që duhet të zbardhet çdo pretendim e çdo akuzë për krime lufte, prej

  kujtdo dhe kudo që ka ndodh.

  Bashkëluftëtarët e mi, me disa prej të cilëve paqja na ka ndarë shpesh në taborë të

  ndryshëm politikë, i kanë sfiduar me forcën e madhe të së vërtetës shumë fabrikime

  të ulëta dhe në fund pafajësia e tyre ka shkëlqyer mbi plehun e akuzave monstruoze.

  Njëjtë do të jetë edhe me mua dhe me vëllain tim nga gjaku i luftës, Kadri Veseli.

  Të dashur qytetarë,

  Gabime politike në paqe mund të kem bërë, por krime lufte asnjëherë!

  Edhe po të kthehesha mbrapa, në kohën e zezë të Slobodan Millosheviqit, do të bëja

  të njëjtën gjë, duke iu përgjigjur plumbit armik me plumbin e etjes për liri dhe duke

  mos i hyrë kurrë në hak asnjë qytetari serb, rom apo shqiptar.

  Por, një gjë më lejoni ta bëj shumë të qartë:

  Mbi dy dekada i kam mbështetur iniciativat për ngritjen e gjykatave me përfshirje apo

  mbikëqyrje ndërkombëtare.

  Ky parim mbetet i njëjtë edhe sot, kur jam unë, Hashim Thaçi, që personalisht do të

  mund të përballem me një gjykatë për të cilën kam dhënë mbështetjen time politike,

  me fjalë e me votë.

  Në atë kohë, kishim përballë vetëm dy rrugë.

  Njëra të cilës i kam besuar tërë jetën e i besoj edhe sot – ecjes përpara në aleancë të

  ngushtë me Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian;

  Dhe e dyta që kjo çështje t’i lihet në dorë Këshillit të Sigurimit të Kombeve të

  Bashkuara ku kanë ndikim të fuqishëm vendet që e kundërshtojnë shtetin e Kosovës.

  Vendimi im ishte strategjik në përputhje me vizionin për të ardhmen e Kosovës.

  Dhe nuk kam shikuar për përfitime ditore e politike.

  Sot, kush thotë se qenkam bërë pengesë, madje edhe sabotues i kësaj gjykate, në rastin

  më të mirë është i keqinformuar dhe në rastin më të keq është tendencioz.

  Por, nga ana tjetër, dikush duhet ta bëjë bilancin e këtyre 21 viteve hetime, procese

  dhe gjykime për krimet e luftës në Kosovë.

  Të dashur qytetarë,

  Unë do të isha njeriu më i lumtur nëse do të shihja se bashkësia ndërkombëtare

  aplikon standarde të njëjta mes Kosovës e Serbisë në adresimin e krimeve të luftës.

  Fatkeqësisht, jo vetëm që nuk e shoh këtë standard e proporcionalitet, por shoh të

  kundërtën e tij.

  Dhe ja ku jemi sot.

  Serbia ecën në rrugën e negocimeve për anëtarësim evropian, ndërsa Kosova nuk

  gëzon të drejtën e lëvizjes së lirë!

  Natyrisht që unë nuk shoh këtu ndonjë komplot kundër Kosovës.

  Por është fakt dallimi në qasjen e bashkësisë ndërkombëtare ndaj dy vendeve.

  Padyshim edhe ne kemi gabimet dhe përgjegjësitë tona.

  Unë i pari dhe bashkë me mua krejt udhëheqësit e partive politike në Kosovë, që prej

  disa vitesh nuk kemi arritur ta ruajmë kohezionin politik.

  Por asnjë faj a gabim i yni apo i imi, nuk e justifikon faktin që Kosova qe 21 vjet

  vazhdon me proceset e ballafaqimit me krime lufte në hapësirën e saj.

  E në anën tjetër në Serbi ka rënë heshtja e varrit për krimet e luftës.

  Këtë heshtje të Serbisë e bën edhe më të rëndë heshtja e bashkësisë ndërkombëtare.

  Ne jemi angazhuar, unë personalisht jam angazhuar fuqimisht, për dialog e paqe me

  Serbinë.

  Por, nuk pajtohem as nuk e pranoj dot faktin që për mijëra shqiptarë të zhdukur nga

  makineria vrastare e Sllobodan Millosheviqit, eshtrat e të cilëve janë në dheun e

  Serbisë, të mos ketë as deklarata të ndërkombëtarëve.

  A mos vallë duhet të presim edhe ditën kur të na thuhet se duhet t’i kërkojmë falje

  Serbisë për të zhdukurit tanë, për nënat e motrat tona ta përdhunuara, për spastrimin

  etnik dhe gjenocidin kundër nesh?!

  Kjo pyetje absurde lind natyrshëm pasi askujt në Serbi më nuk i kërkohet llogari për

  krimet e luftës!

  Megjithatë, nuk dua të zgjatem sot me këtë teme krahasimi të proporcioneve të

  drejtësisë për krimet e luftës, e cila me siguri do të zërë vend në historinë e drejtësisë

  dhe politikës ndërkombëtare si një faqe e zymtë e tyre për këto dy dekada.

  Qytetarë të nderuar,

  Në këto dy dekada kam pasur privilegjin të kem mbështetjen e shumicës prej jush,

  duke shërbyer në krye të institucioneve më të larta shtetërore.

  Natyrisht, në këto dy dekada, pa dashje, kam bërë edhe ndonjë lëshim.

  Disa prej këtyre sot i di edhe vetë.

  Unë nuk hezitova që me bashkëluftëtarët të bëj luftë me armë e me diplomaci kundër

  Serbisë, pa marrë parasysh çmimin që mund të paguaja, deri edhe me jetën time.

  Lufta ka përfunduar.

  Kosova është e lirë dhe shtet sovran.

  Prandaj në dy dekadat e fundit kam punuar dhe do të punoj për paqe dhe pajtim me

  Serbinë dhe në tërë Ballkanin.

  Sot jetoj jo thjesht për veten e për familjen time,

  … por edhe për ata shokë që kam varrosur gjatë luftës,

  … për prindërit dhe për fëmijët e tyre e për nipat e mbesat e tyre.

  Jetoj për misionin historik të cilit i përkas bashkë me Kadri Veselin, Ramush

  Haradinajn, Fatmir Limajn, e shumë të tjerë që ishin të parët në luftën për liri, por

  edhe të parët të goditur e të sulmuar pas lufte.

  Të dashur qytetarë,

  Ne nuk shkuam në luftë për të fituar zgjedhje e as për të marrë pushtet.

  Shkuam ja për të jetuar të lirë, ja për të vdekur për liri!

  Nuk kishim asgjë përveç ëndrrës së madhe për liri dhe pavarësi.

  Bashkërisht ëndrrën e bëmë realitet.

  Por, kalimi nga shtigjet e luftës çlirimtare në korridoret e institucioneve nuk mund të

  ishte për ne as i thjeshtë, as i lehtë.

  Mund t’ju them se më shumë kisha drojë nga këto korridore, se sa shtigjeve të luftës.

  Në luftë flija pak, por gjumi më ripërtërinte.

  E pas luftës, flija pak po ngrihesha i sfilitur nga dilemat si ta bëja më mirë punën e

  ditës së re.

  Bëra sa munda, por jo aq sa do të doja.

  Por, sot nuk dua të rendis të arriturat e karrierës sime, sepse ky nuk është as një

  mesazh lamtumire, as një moment bilanci pune për mua.

  Dua vetëm t’ju them se kam mbajtur mbi kurriz shumë akuza dhe shumë ofendime

  gjatë tërë këtyre viteve.

  As nuk e kam mohuar ndonjëherë kur kam qenë në krye të Qeverisë, as nuk e mohoj

  sot, se ashtu siç ka pasur arritje në zhvillimin e Kosovës, po ashtu kam pasur sfida në

  qeverisje dhe drejtim të shtetit.

  Kjo është e natyrshme për një lider.

  Por, një gjë është e sigurt: nuk ka pasur dhe nuk mund të ketë qoftë edhe një provë të

  vetme në adresën e Hashim Thaçit për shkelje të ndonjë ligji.

  Ligji i vetëm që kam shkelur është ai i Millosheviqit.

  Unë nuk jam i ramë prej qiellit dhe nuk jam shenjtor.

  Fati im në rrethana krejt të veçanta historike ma përcaktoi vijën e jetës dhe të sjelljes

  sime.

  Politika nuk ishte asnjëherë burim jetese për mua, por mision i shenjtë për t’i shërbyer

  vendit dhe juve qytetarë të dashur.

  Nuk gjendet as në Kosovë e askund në këtë botë dikush që t’i kem borxh.

  Por, kujtdo që ma ka dhënë edhe vetëm njëherë votën përgjatë gjithë kësaj pjese të

  karrierës sime që ende vazhdon, sonte dua t’i them:

  Me fal në qoftë se s’kam bërë gjitha ato që ke pritur prej meje, por të jesh i bindur që

  besimin tënd nuk e kam shpërdoruar.

  Përkulem para besimit tuaj.

  Të nderuar bashkëqytetarë,

  Kosova po hyn në një kapitull të ri dhe aspak të lehtë.

  Por kjo nuk është asgjë e re, pasi historia jonë ka pasur shumë periudha të vështira.

  Ky është një kapitull i ri edhe për mua dhe në këto momente ende nuk e di se sa i

  vështirë do të jetë.

  Por, unë jam gati ta shkruaj këtë kapitull me të vërtetën time përballë kujtdo qoftë.

  Nuk e di a ishte rastësi apo ishte intrigë që – në mes të rrugës drejt Shtëpisë së Bardhë

  – doli njoftimi për një aktakuzë të pakonfirmuar.

  A thua ky do të jetë çmimi i fundit që duhet paguar për lirinë e Kosovës?

  Rrugën ma prenë.

  Por, nuk ma cenojnë besimin në vlerat që përfaqësojnë Shtetet e Bashkuara të

  Amerikës dhe Shtëpia e Bardhë për mua dhe për qytetarët e Kosovës.

  Në praktikën e drejtësisë në botën e qytetëruar, lajmërimi publik i një aktakuze ende

  të pa miratuar nga trupi gjyqësor, është një skandal i madh.

  Asnjë krim i supozuar apo edhe i kryer nga kushdo, nuk e justifikon linçimin publik.

  Asnjë qëllim i mirë dhe asnjë vullnet i madh për drejtësi, nuk e arsyeton fabrikimin e

  një bombe mediatike për të inkriminuar të parin e shtetit të Kosovës, pikërisht në

  momentin kur dialogu me Serbinë kishte hyrë në një fazë të re falë angazhimit të

  drejtpërdrejtë të Shtëpisë së Bardhë.

  Cilës drejtësi i intereson kjo ngutje e rrufeshme dhe kjo shkelje flagrante e rregullave

  të një procesi të drejtë e të pavarur gjyqësor?

  Kjo pyetje do të duhet shtjelluar në kohën e duhur dhe në vendin e duhur.

  Ndërsa përgjigja e shkurtër për këtë pyetje është se:

  Ajo komunikatë hodhi në erë dhe pamundësoi takimin shumë të rëndësishëm në

  Shtëpinë e Bardhë, duke i dhënë goditje të fortë mundësisë së arritjes së paqes

  Kosovë-Serbi.

  Prandaj apeli me të cilin dua ta mbyll ketë mesazh sonte është:

  Kosova duhet të sigurojë funksionimin stabil të institucioneve shtetërore, në çdo

  rrethanë.

  Në këtë kapitull të ri e të vështirë vetëm të bashkuar mund të ecim përpara, si në

  rrafshin kombëtar, ashtu edhe në atë ndërkombëtar.

  Ditëve në vijim do të konsultohem me liderët politikë për hapat e mëtejmë.

  Ju siguroj edhe një herë, me drejtësinë nuk do të përballem nga kjo zyrë.

  Nëse aktakuza konfirmohet, unë menjëherë do të jap dorëheqje si President i juaji dhe

  do të përballem me akuzat.

  Kosova është shtet i ri, por udhëheqësit e saj duhet të sillen si burrështetas të vërtetë.

  Do ta mbaj këtë barrë dhe ta mbroj veten time, luftën tonë për liri, me çdo forcë që

  kam.

  Nuk do të lejoj që këto akuza false të zhvendosin vëmendjen e Kosovës nga marrja e

  vendit që meriton në bashkësinë ndërkombëtare, si anëtare e Kombeve të Bashkuara,

  NATO-s dhe Bashkimit Evropian.

  Kosova është atdhe i të gjithë qytetarëve të saj.

  Një shtet evropian e një shoqëri multi-etnike.

  I them edhe një herë JO hakmarrjes dhe PO tolerancës ndëretnike.

  Vetëm duke ndërtuar demokracinë qytetare ndërtojmë të ardhme euroatlantike.

  Të dashur qytetarë,

  Duke ju falënderuar të gjithëve që me keni çuar fjalë dhe mesazhe inkurajuese, ju uroj

  nga zemra çdo të mirë.

  Ju falënderoj për vëmendjen!

  Zoti e bekoftë Kosovën dhe kombin shqiptar!

  Latest Posts

  Komiteti Ekzekutiv i FFK-së, ndryshon formatin e garave dy herë brenda pak ditëve!!!

  Ndryshohet sërish formati i garave të Superligës.Komiteti Ekzekutiv i FFK-së gjatë të martës  mbajti mbledhjen e radhës ku u diskutua për rrjedhën e garave...

  LDK-ja thotë se gjendja shëndetësore e Isa Mustafës është shumë e mirë

  Të premten e kaluar, kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, njoftoi se ka rezultuar pozitiv për COVID-19. Për gjendjen e tij ka...

  Nga nesër rezultatet për të infektuarit, shëruarit, të vdekurit nga COVID-19 do të publikohen në ora 15:00

  Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se nga nesër, informacionet për numrin e mostrave të analizuara, numrin e atyre që rezultojnë pozitiv në...

  Shqiptarët ia kërkojnë 1 ministri Vuçiqit dhe 3 pozita tjera për t’u bërë pjesë e Qeverisë së Serbisë

  Koalicioni i shqiptarëve të Luginës sot janë takuar me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq me të cilin kanë diskutuar për mundësinë e futjes në...

  mos i humb

  Reagim tjetër: Nëse nuk ndodhë kjo gjë, Prishtina ka paraparë tërheqjen nga garat

  Dueli ndërmjet Gjilanit dhe Prishtinës ka përfunduar mes shumë tensioneve dhe incidenteve. Kryeqytetasit janë ndarë tejet të pakënaqur me mënyren e ndarjes së drejtësisë,...

  Ish-kreu i Plisave fton klubet për protestë: Krerët e FFK-së po e shkatërrojnë futbollin

  Ish-kreu i Plisave, Albert Kastrati ka ftuar të gjithë klubet që të bashkohen në një protestë kundër atyre që po e dëmtojnë futbollin e...

  Llapi pas skandalit të Gjilanit: Federata me të deleguarit e saj po i humbin investimet milionëshe të donatorëve të klubeve

  Llapi ka reaguar pas ndeshjes së sotme mes Gjilanit dhe Prishtinës, ku trajneri dhe futbollistët e prishtinasve u goditën me sprej lotjsellës nga policia.Gjilani...

  Ballkani dënon ndërhyrjen brutale të policisë ndaj trajnerit dhe lojtarëve të Prishtinës

  Ballkani ka reaguar pas ndeshjes së sotme mes Gjilanit dhe Prishtinës, ku trajneri dhe futbollistët e prishtinasve u goditën me sprej lotjsellës nga policia.Gjilani...

  Trepça ‘89: Kjo që ndodhi sot nuk ka të bëjë me futboll

  Trepça ’89 ka reaguar pas ndeshjes së sotme kontraverse mes Gjilanit dhe Prishtinës, duke thënë se kjo që ka ndodhur sot nuk ka të...

  REKLAMA JUAJ KETU

  Nese deshironi te reklamoni ne portaline tone atehere na kontaktoni ketu.