fbpx
Friday, September 25, 2020

Rrëfehet qytetari që u rrah nga 4 policë – Tregon çka çoi te rrahja

Ngjarje e rëndë dhe e pahijshme ka ndodhur mbrëmë në sheshin “Nëna Terezë” në Prishtinë, ku në videon shihet një person me inicialet B.S,...
More

  te fundit

  Grenell nuk komenton deklaratën e Trump për “vrasjet masive në mes shqiptarëve e serbëve”

  Ambasadori Richard Grenell, i dërguari i posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi, nuk ka komentuar deklaratën e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump...

  Deklarata e Kurtit për Ujmanin, Grenell: Një kritikë krejtësisht e çmendur që s’do t’i ipja rëndësi!

  Pas nënshkrimit të marrëveshjes ekonomike në mes të kryeministrit Hoti dhe delegacionit amerikan, është mbajtur një konferencë për media.Kjo marrëveshje u quajt historike, e...

  Nënshkruhet marrëveshja mes Qeverisë së Kosovës dhe Qeverisë amerikane

  Qeveria e Kosovës ka nënshkruar marrëveshje me delegacionin e lartë të Qeverisës amerikane, i prirë nga ambasadori Richard Grenell, i dërguari i posaçëm i...

  Grenell pas takimit me Hotin: Jemi këtu për të treguar përkushtimin tonë që marrëveshja ekonomike të përmbushet

  I dërguri i posaçëm i SHBA-së në Ballkanin Perendimor, ambasadori Richard Grenell, ka thënë se ka arritur në Kosovë me qëllim për të përmbushur...

  Ky është serbi që i shkruan Grenellit kundër Vuçiqit: Është diktator, nuk meriton asgjë

  Drejtori i Qendrës për Studime Bioetike dhe shefi i Drejtorisë Evropiane të Departamentit të Bioetikës së UNESCO-s, Vojin Rakiq, i ka dërguar një letër të hapur emisarit special amerikan për dialogun Richard Grenell.

  Ai ka paralajmëruar se Serbia mund të kthehet në kursin e politikës së jashtme të mentorëve të saj autoritarë nga Rusia dhe Kina në çdo moment.

  BLEJ TANI

  Rakiq ​​iu drejtua Grenell si një nga krijuesit e marrëveshjes së Uashingtonit, nënshkruar më 4 shtator të këtij viti në Shtëpinë e Bardhë, me rastin e idesë që ai “ritheksoi”, në lidhje me emërimin e qeverive të SHBA, Serbisë dhe Kosovës për çmimin Nobel për Paqe.

  “Pse nuk është kjo mjaft e mirë për Çmimin Nobel për Paqe? Sepse korrigjimi i kursit të gabuar të politikës së jashtme duhet të shoqërohet me korrigjimin e politikës së brendshme të gabuar në Serbi. Presidenti Vuçiq është një autokrat, një diktator që nuk respekton vlerat mbi të cilat u krijuan dhe Shtetet e Bashkuara dhe demokracitë e tjera perëndimore “, thuhet në letrën drejtuar Grenell.

  Rakiq ​​paralajmëroi kështu që pa demokratizimin e Serbisë, orientimi i politikës së jashtme drejt vendeve demokratike nuk mund të mbijetojë.

  “Serbia mund të kthehet në kursin e politikës së jashtme të mentorëve të saj autoritarë nga Rusia dhe Kina në çdo moment,” tha Rakiq.

  “Ç’ lidhje ka kjo me Çmimin Nobel për Paqe? Zgjedhjet e falsifikuara, ngacmimet e kundërshtarëve politikë me gënjeshtra, dhe ndonjëherë edhe familjet e tyre në tabloidet e Vuçiq, abuzimi i fëmijëve të tyre në të njëjtat tabloide, mbulimi skandaloz mediatik me frekuencë kombëtare – janë vetëm disa nga arsyet pse Qeveria e Serbisë dhe presidenti i Serbisë janë shumë larg nga çdo gjë që i ngjan demokracisë dhe meriton çmimin Nobel për çdo gjë. Kulmi i rënies së skenës mediatike serbe në baltën më të thellë po lëviz çdo ditë drejt arritjeve të pabesueshme të shpifjeve ndaj njerëzve dhe mos mbledhjes së fondeve për të nxirë kundërshtarët politikë “, tha ai.

  Ai shtoi se anëtarët e delegacionit të SNS në Uashington nuk janë njerëz emrat e të cilëve duhet të shoqërohen me Çmimin Nobel.

  “Vuçiq është një diktator, një uzurpator i pushtetit, një shkelës i kushtetutës, një redaktor de facto i tabloideve më vulgare,” tha ai.

  Rakiq ka përkujtuar emisarin Grenell se Vuçiq ishte ministri i Propagandës në Qeverinë Serbe gjatë kohës së Sllobodan Millosheviqit, i cili vdiq në burg me akuzat për krime të rënda ndaj njerëzimit.

  Latest Posts

  Grenell nuk komenton deklaratën e Trump për “vrasjet masive në mes shqiptarëve e serbëve”

  Ambasadori Richard Grenell, i dërguari i posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi, nuk ka komentuar deklaratën e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump...

  Deklarata e Kurtit për Ujmanin, Grenell: Një kritikë krejtësisht e çmendur që s’do t’i ipja rëndësi!

  Pas nënshkrimit të marrëveshjes ekonomike në mes të kryeministrit Hoti dhe delegacionit amerikan, është mbajtur një konferencë për media.Kjo marrëveshje u quajt historike, e...

  Nënshkruhet marrëveshja mes Qeverisë së Kosovës dhe Qeverisë amerikane

  Qeveria e Kosovës ka nënshkruar marrëveshje me delegacionin e lartë të Qeverisës amerikane, i prirë nga ambasadori Richard Grenell, i dërguari i posaçëm i...

  Grenell pas takimit me Hotin: Jemi këtu për të treguar përkushtimin tonë që marrëveshja ekonomike të përmbushet

  I dërguri i posaçëm i SHBA-së në Ballkanin Perendimor, ambasadori Richard Grenell, ka thënë se ka arritur në Kosovë me qëllim për të përmbushur...

  mos i humb

  Policia e sqaron arrestimin e mbrëmshëm: Qytetari ishte arrogant, kërcënoi policinë

  Në Ligjin për luftimin e sëmundjeve ngjitëse dhe pandemive janë të qarta kompetencat dhe mandatet ligjore, duke përfshirë edhe ndëshkimet për personat që nuk...

  Haradinaj: Kjo nuk i ka hije policisë

  Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Daut Haradinaj ka reaguar pas lajmit për arrestimin e një qytetari në qendër të Prishtinës me arsyetimin se...

  Hoti i reagon PDK-së dhe LVV-së: E kemi kthyer Kosovën në rrugën euro-atlantike pa shpenzuar miliona

  Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka reaguar ndaj kritikave që janë bërë ndaj tij pas nënshkrimit të marrëveshjes me Serbinë në Shtëpinë e Bardhë.Hoti...

  Mustafa i reagon LVV-së e Vuçiqit për asociacionin

  Kreu i LDK-së, Isa Mustafa ka reaguar pas deklaratave të LVV-së ndaj kryeministrit Avdullah Hoti.Mustafa përmes një shkrimi në Facebook Mustafa thotë se pos...

  Çfarë mund të ndodhë me aktakuzat e Gjykatës Speciale ndaj Thaçit dhe Veselit?

  Gjykata Speciale ende nuk e ka bërë të ditur vendimin për aktakuzën e propozuar të Prokurorisë Speciale ndaj Presidentit Hashim Thaçi dhe ish-Kryeparlamentarit Kadri...

  REKLAMA JUAJ KETU

  Nese deshironi te reklamoni ne portaline tone atehere na kontaktoni ketu.