fbpx
Sunday, July 5, 2020

​Haradinaj i bindur se nën kryesimin e Gjermanisë, do të ndodhë liberalizimi i vizave

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka mirëpritur fillimin e kryesimit të Presidencës së Këshillit të BE-së nga Gjermania.Ish-kryeministri Haradinaj shpreson se nën kryesimin e...
More

  te fundit

  FFK që dy vite udhëhiqet me kryetar të dënuar për vepër penale

  Dëmi që po i bëhet imazhit të futbollit tonë nga udhëhqja e saj tani ka marr përmasat botërore. Mediat ndërkombëtare dhe në rajon kanë...

  PDK pjesë e Qeverisë së re? Flet juristi i njohur, ky është parashikimi i tij

  Raportohet se Partia Demokratike e Kosovës së shpejti pritet të bëhet pjesë e qeverisë së Kosovës, ndërsa marrëveshja me LDK-AAK-Nisma është fare pranë finalizimit.Për...

  Putin nënshkruan ndryshimet Kushtetuese që e mbajnë në pushtet deri në vitin 2036

  Presidenti rus, Vladimir Putin, nënshkroi sot një dekret për miratimin e paketës së ndryshimeve në kushtetutën e vendit, që do t’i lejojë atij të...

  Pamje të reja brenda Spitalit Infektiv në Shqipëri, ku janë shtruar të sëmurët me koronavirus

  Dalin pamje të reja nga Spitali Infektiv në qendrën spitalore universitare “Nënë Tereza” në Tiranë që prej marsit është spitali Covid1.Në imazhe shihen disa...

  Hoxhaj, dy deputetëve gjermanë: Gabim që po bëni paragjykime politike nga Berlini

  Ish-ministri i jashtëm, Enver Hoxhaj, u ka reaguar dy deputetëve gjermanë, Peter Beyer dhe Christian Schmidt, të cilët sot dolën me deklaratë të përbashkët rreth çështjes së Gjykatës Speciale dhe thanë se Parlamenti i Kosovës s’duhet të pajtohet me përpjekjet për ta shuar atë.

  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, përmes rrjetit social Twitter tha se ai si deputet i Kuvendit të Republikës së Kosovës, nuk është në dijeni se dikush po dëshiron t’i shfuqizoja Dhomat e Specializuara.

  BLEJ TANI

  Hoxhaj, tha se Kosova si vend po vepron me dinjitet dhe iu drejtua të dy deputetëve duke iu thënë se “si miq të Kosovës dhe si miq të mi, është gabim të bëni paragjykime politike nga Berlini”.

  “Si deputet, unë nuk jam i dijeni se duan po dëshiron t’i shfuqizojnë Dhomat e Specializuara, dhe se askush nuk po e përhapë këtë dezinformatë. Si vend, ne po veprojmë me dinjitet. Si miq të Kosovës dhe miq të mi, është gabim të bëni paragjykime politike nga Berlini.”, ka shkruar Enver Hoxhaj në rrjetin social Twitter.

  Raportuesit për Ballkanin Perëndimor në Komitetin e Jashtëm të Bundestagut nga CDU/CSU-ja, Peter Beyer dhe Christian Schmidt, kanë dalë sot me një deklaratë publike mbi ngritjen e akuzave ndaj Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe kreut të PDK-së Kadri Veseli.

  Nëpërmjet deklaratës ata thane se zhvillimet në Kosovë po ndiqen nga afër në Gjermani, ndërsa theksojnë se Dhomat Speciale janë institucione përbërëse të sistemit gjyqësor të Kosovës dhe nuk janë organ juridik i huaj që gjykon qytetarët e Kosovës.

  Beyer dhe Schmidt flasin gjithashtu se brenda parlamentit të Kosovës ka përpjekje për të shfuqizuar bazën ligjore të Prokurorisë Speciale.

  Latest Posts

  FFK që dy vite udhëhiqet me kryetar të dënuar për vepër penale

  Dëmi që po i bëhet imazhit të futbollit tonë nga udhëhqja e saj tani ka marr përmasat botërore. Mediat ndërkombëtare dhe në rajon kanë...

  PDK pjesë e Qeverisë së re? Flet juristi i njohur, ky është parashikimi i tij

  Raportohet se Partia Demokratike e Kosovës së shpejti pritet të bëhet pjesë e qeverisë së Kosovës, ndërsa marrëveshja me LDK-AAK-Nisma është fare pranë finalizimit.Për...

  Putin nënshkruan ndryshimet Kushtetuese që e mbajnë në pushtet deri në vitin 2036

  Presidenti rus, Vladimir Putin, nënshkroi sot një dekret për miratimin e paketës së ndryshimeve në kushtetutën e vendit, që do t’i lejojë atij të...

  Pamje të reja brenda Spitalit Infektiv në Shqipëri, ku janë shtruar të sëmurët me koronavirus

  Dalin pamje të reja nga Spitali Infektiv në qendrën spitalore universitare “Nënë Tereza” në Tiranë që prej marsit është spitali Covid1.Në imazhe shihen disa...

  mos i humb

  Reagon djali i Adem Demaçit pas ngritjes së aktakuzave nga Specialja për Thaçin dhe Veselin

  Shqiptar Demaçi, djali i veprimtarit Adem Demaçi, ka reaguar pas ngritjes së aktakuzave nga Specialja ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryetarit të...

  Thaçi nuk do të dorëhiqet

  Presidenti Hashim Thaçi nuk do të japë dorëheqje.Klan Kosova mëson nga burimet e saja se Thaçi këtë nuk do të bëjë në adresimin e...

  Këto janë masat e reja të Qeverisë pas rritjes së numrit të rasteve me COVID-19

  Kryeministri i Kosovës, Avullah Hoti përmes një postimi të bërë në FB ka njoftuar se qeveria ka marrë disa vendime për shkak të rritjes...

  Bashkëshorti i Vjosa Osmanit i quan shpifje pohimet për anëtarësimin e tij në AKR, paralajmëron padi

  Prindon Sadriu, burri i kryeparlamentares Vjosa Osmani, ka paralajmëruar padi për shpifje ndaj gazetarit Valon Syla.Sadriu ka shkruar në Facebook se është njoftuar se...

  Limaj: Duhet të tregojmë lidership, Rama: E keni ndihmën e Shqipërisë në situatën që po kaloni

  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama është takuar me kreun e Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj.Në një shkrim në Facebook, kreu i Nismës, ka shkruar se...

  REKLAMA JUAJ KETU

  Nese deshironi te reklamoni ne portaline tone atehere na kontaktoni ketu.