fbpx
Friday, September 25, 2020

Rrëfehet qytetari që u rrah nga 4 policë – Tregon çka çoi te rrahja

Ngjarje e rëndë dhe e pahijshme ka ndodhur mbrëmë në sheshin “Nëna Terezë” në Prishtinë, ku në videon shihet një person me inicialet B.S,...
More

  te fundit

  Grenell nuk komenton deklaratën e Trump për “vrasjet masive në mes shqiptarëve e serbëve”

  Ambasadori Richard Grenell, i dërguari i posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi, nuk ka komentuar deklaratën e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump...

  Deklarata e Kurtit për Ujmanin, Grenell: Një kritikë krejtësisht e çmendur që s’do t’i ipja rëndësi!

  Pas nënshkrimit të marrëveshjes ekonomike në mes të kryeministrit Hoti dhe delegacionit amerikan, është mbajtur një konferencë për media.Kjo marrëveshje u quajt historike, e...

  Nënshkruhet marrëveshja mes Qeverisë së Kosovës dhe Qeverisë amerikane

  Qeveria e Kosovës ka nënshkruar marrëveshje me delegacionin e lartë të Qeverisës amerikane, i prirë nga ambasadori Richard Grenell, i dërguari i posaçëm i...

  Grenell pas takimit me Hotin: Jemi këtu për të treguar përkushtimin tonë që marrëveshja ekonomike të përmbushet

  I dërguri i posaçëm i SHBA-së në Ballkanin Perendimor, ambasadori Richard Grenell, ka thënë se ka arritur në Kosovë me qëllim për të përmbushur...

  Edhe një tender për Devollët, tash Federata e Futbollit ia dhuron ligën në një proces të dyshimtë

  Devollët nuk humbasin dot në tenderët që ua mësyjnë. Madje, ata tashmë kanë arritur të depërtojnë edhe në futbollin kosovar, ku dyert iu hapën nga vet Federata e Futbollit e Kosovës (FFK).

  Artmotion, që është në pronësi të Devollëve, tashmë i ka fituar të drejtat televizive për transmetimin e Superligës së Kosovës në futboll për edicionin e ri, i cili do të fillojë më 12 shtator, shkruan Gazeta Express.

  BLEJ TANI

  Gazeta Express mëson se një komision i FFK-së që është marrë me procesin e shitblerjes së drejtave televizive tashmë i ka kryer punët dhe e ka përgatit një raport, përmes të cilit e rekomandon Komitetin Ekzekutiv të FFK-së që “Artmotion” të shpallet fitues.

  Mirëpo, qysh herët ka pasur dyshime në krejt këtë proces. Madje, fitorja e “Artmotion” në këtë tender përflitej në futbollin kosovar qysh para hapjes së tenderit.

  Po ashtu, ofertat financiare janë mbajtur të fshehta për disa ditë. Ndërsa, praktikat dhe ligjet në Kosovës i obligojnë instucionet që ofertat financiare me i çelë në prezencë të palëve. Dhe, kjo i shton dyshimet mbi korrektësinë e këtij procesi.

  Konkurrues ishin tri kompani, ndërsa në garë ishte edhe “Kujtesa”. Kurse, FFK-ja ia kishte pamundësuar “Digitalbit” pjesëmarrjen në tender, me arsyetimin se ishte subjekt i jashtëm (nga Shqipëria), ndonëse qe disa vite ishte pikërisht “Digitalbi” ishte transmetues i kampionatit kosovar, i cili tashmë prodhon skuadra pjesëmarrëse për Ligën e Kampionëve dhe Ligën e Evropës.

  Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) e kishte hapur tenderin më 5 gusht. Kompanitë mediale kishin afat deri më 12 gusht të konkurronin. Por, fituesi nuk është shpallur as disa javë pas mbylljes së afatit të tenderimit.

  Në FFK thonë se gjatë këtyre javëve komisioni ka negociuar detaje me ofertuesit. Por, assesi shtëpia e futbollit nuk pranon të jap ndonjë informacion tjetër, e as rreth asaj se sa para i kanë ofruar ofertuesit apo ndonjë sqarim tjetër që ka të bëjë me procesin, i cili po shkon drejt fundit vetëm pak ditë para se të fillojë kampionati i ri, në një kohë kur fokusi i të gjithëve është tek ndeshjet e Kombëtares së Kosovës me Moldavinë dhe Greqinë në Ligën e Kombeve.

  Sidoqoftë, krejt procesi është vënë në dyshim të madh. “Digitalb” ka paralajmëruar ankesë në gjykatë por edhe në UEFA.

  Ndërsa, prijësit e disa klubeve para pak ditësh e ngritën zërin duke kërkuar kujdes nga FFK në këtë proces sepse nuk do ta pranojnë një fitues të kurdisur, duke potencuar se është dashtë t’u epet mundësia edhe subjekteve të jashtëm të konkurrojnë sepse duke kufizuar kompani ofertat do të jenë të paketa dhe me përmbajtje të shumave të vogla të parave.

  Përvoja nga e kaluara tregon se klubet mund ta “shkatërrojnë” procesin nëse fituesi është përcaktuar para hapjes së tenderit. Qysh në edicionin 2015-2016 të gjitha klubet ishin bashkë me FFK-në për t’ia shitur drejtat televizive “Digitalbit”. Por, vetëm FC Prishtina ishte kundër dhe e pakënaqur. Klubi më i madh kosovar ishte ndarë prej 11 klubeve tjera që ishin me “Digitalbin”, duke ia dhënë ndeshjet e saj Radio Televizionit të Kosovës. Dhe, FFK kishte mbetur si spektatore, duke mos arritur ta bindte Prishtinën t’u bashkohet 11 klubeve tjera në “Digitalb”.

  (T7 ka qenë në garë, por ky fakt nuk ka ndikuar në këtë shkrim)

  Latest Posts

  Grenell nuk komenton deklaratën e Trump për “vrasjet masive në mes shqiptarëve e serbëve”

  Ambasadori Richard Grenell, i dërguari i posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi, nuk ka komentuar deklaratën e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump...

  Deklarata e Kurtit për Ujmanin, Grenell: Një kritikë krejtësisht e çmendur që s’do t’i ipja rëndësi!

  Pas nënshkrimit të marrëveshjes ekonomike në mes të kryeministrit Hoti dhe delegacionit amerikan, është mbajtur një konferencë për media.Kjo marrëveshje u quajt historike, e...

  Nënshkruhet marrëveshja mes Qeverisë së Kosovës dhe Qeverisë amerikane

  Qeveria e Kosovës ka nënshkruar marrëveshje me delegacionin e lartë të Qeverisës amerikane, i prirë nga ambasadori Richard Grenell, i dërguari i posaçëm i...

  Grenell pas takimit me Hotin: Jemi këtu për të treguar përkushtimin tonë që marrëveshja ekonomike të përmbushet

  I dërguri i posaçëm i SHBA-së në Ballkanin Perendimor, ambasadori Richard Grenell, ka thënë se ka arritur në Kosovë me qëllim për të përmbushur...

  mos i humb

  Policia e sqaron arrestimin e mbrëmshëm: Qytetari ishte arrogant, kërcënoi policinë

  Në Ligjin për luftimin e sëmundjeve ngjitëse dhe pandemive janë të qarta kompetencat dhe mandatet ligjore, duke përfshirë edhe ndëshkimet për personat që nuk...

  Haradinaj: Kjo nuk i ka hije policisë

  Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Daut Haradinaj ka reaguar pas lajmit për arrestimin e një qytetari në qendër të Prishtinës me arsyetimin se...

  Hoti i reagon PDK-së dhe LVV-së: E kemi kthyer Kosovën në rrugën euro-atlantike pa shpenzuar miliona

  Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka reaguar ndaj kritikave që janë bërë ndaj tij pas nënshkrimit të marrëveshjes me Serbinë në Shtëpinë e Bardhë.Hoti...

  Mustafa i reagon LVV-së e Vuçiqit për asociacionin

  Kreu i LDK-së, Isa Mustafa ka reaguar pas deklaratave të LVV-së ndaj kryeministrit Avdullah Hoti.Mustafa përmes një shkrimi në Facebook Mustafa thotë se pos...

  Çfarë mund të ndodhë me aktakuzat e Gjykatës Speciale ndaj Thaçit dhe Veselit?

  Gjykata Speciale ende nuk e ka bërë të ditur vendimin për aktakuzën e propozuar të Prokurorisë Speciale ndaj Presidentit Hashim Thaçi dhe ish-Kryeparlamentarit Kadri...

  REKLAMA JUAJ KETU

  Nese deshironi te reklamoni ne portaline tone atehere na kontaktoni ketu.