fbpx
Friday, September 25, 2020

Rrëfehet qytetari që u rrah nga 4 policë – Tregon çka çoi te rrahja

Ngjarje e rëndë dhe e pahijshme ka ndodhur mbrëmë në sheshin “Nëna Terezë” në Prishtinë, ku në videon shihet një person me inicialet B.S,...
More

  te fundit

  Grenell nuk komenton deklaratën e Trump për “vrasjet masive në mes shqiptarëve e serbëve”

  Ambasadori Richard Grenell, i dërguari i posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi, nuk ka komentuar deklaratën e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump...

  Deklarata e Kurtit për Ujmanin, Grenell: Një kritikë krejtësisht e çmendur që s’do t’i ipja rëndësi!

  Pas nënshkrimit të marrëveshjes ekonomike në mes të kryeministrit Hoti dhe delegacionit amerikan, është mbajtur një konferencë për media.Kjo marrëveshje u quajt historike, e...

  Nënshkruhet marrëveshja mes Qeverisë së Kosovës dhe Qeverisë amerikane

  Qeveria e Kosovës ka nënshkruar marrëveshje me delegacionin e lartë të Qeverisës amerikane, i prirë nga ambasadori Richard Grenell, i dërguari i posaçëm i...

  Grenell pas takimit me Hotin: Jemi këtu për të treguar përkushtimin tonë që marrëveshja ekonomike të përmbushet

  I dërguri i posaçëm i SHBA-së në Ballkanin Perendimor, ambasadori Richard Grenell, ka thënë se ka arritur në Kosovë me qëllim për të përmbushur...

  Çfarë ndodh 1 muaj pasi do të shërohem nga virusi? A mund të infektohem më?

  Pyetja që mundon shumë nga njerëzit që shërohen nga virusi është se çfarë ndodh tani: A mund të infektohem më? Pas sa kohësh jam imune? Përgjigjja e një studimi të ri nuk është ajo që dëshirojmë të lexojmë, por shkencëtarët e Nanjing University Medical dolën në përfundimin se antitrupat mund të qëndrojnë për një muaj.

  Shenjat e imunitetit zhduken shpejt nga pacientët që kanë kaluar me simptoma të rënda coronavirusin, në më pak se një muaj pasi kanë lënë spitalin.

  BLEJ TANI

  Studiuesit që shikojnë antitrupat – substanca në gjak që zhvillojnë imunitet kundër virusit – kanë zbuluar se ata bien ndjeshëm sapo një pacient shërohet. Ky zbulim është shqetësues për shpresat se njerëzit do të bëhen imunë ndaj Covid-19, pasi ta kenë kaluar herën e parë.

  Shumica e njerëzve që u dërguan në shtëpi nga spitali shfaqën shenja të antitrupave, duke sugjeruar se trupat e tyre kishin mësuar të mbroheshin nga virusi, por nuk ishin të fortë.

  Rreth 81% e pacientëve kishin antitrupa, zbuloi studimi kinez i kryer nga shkencëtarët e Nanjing University Medical, por vetëm një ‘pjesë e vogël’ e tyre kishte aftësinë për të neutralizuar – ose vrarë – virusin.

  Nëse njerëzit bëhen apo jo imunë ndaj Covid-19 pasi e kanë kaluar, mbetet një mister.

  Ka shenja që trupi mëson ta shmangë, por gjithashtu ka një numër në rritje të rasteve ‘të besueshme’ kur njerëzit infektohen përsëri.

  Nëse trupi nuk mund të mbajë antitrupa për një kohë të gjatë, kjo mund të thotë që një vaksinë nuk mund të ofrojë mbrojtje të përhershme, siç shpresojnë shkencëtarër dhe politikanët në të gjithë botën.

  Shkencëtarët në Kinë monitoruan 19 pacientë të sëmurë jo-rëndë dhe shtatë të sëmurë rëndë Covid-19 për një muaj dhe tre javë për të përcaktuar progresin e përgjigjes së tyre të antitrupave.

  Studimi tregon se tre deri në katër javë pas daljes nga spitali, aktiviteti neutralizues i antitrupave nga pacientët e rikuperuar ra ndjeshëm.

  Studimet e kaluara kanë dalë në përfundime të kundërta me këtë – që antitrupat mund të zgjasin me muaj pasi dikush është shëruar nga sëmundja – ndërsa të tjerët kanë vërejtur se njerëzit mezi formojnë imunitet.

  Latest Posts

  Grenell nuk komenton deklaratën e Trump për “vrasjet masive në mes shqiptarëve e serbëve”

  Ambasadori Richard Grenell, i dërguari i posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi, nuk ka komentuar deklaratën e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump...

  Deklarata e Kurtit për Ujmanin, Grenell: Një kritikë krejtësisht e çmendur që s’do t’i ipja rëndësi!

  Pas nënshkrimit të marrëveshjes ekonomike në mes të kryeministrit Hoti dhe delegacionit amerikan, është mbajtur një konferencë për media.Kjo marrëveshje u quajt historike, e...

  Nënshkruhet marrëveshja mes Qeverisë së Kosovës dhe Qeverisë amerikane

  Qeveria e Kosovës ka nënshkruar marrëveshje me delegacionin e lartë të Qeverisës amerikane, i prirë nga ambasadori Richard Grenell, i dërguari i posaçëm i...

  Grenell pas takimit me Hotin: Jemi këtu për të treguar përkushtimin tonë që marrëveshja ekonomike të përmbushet

  I dërguri i posaçëm i SHBA-së në Ballkanin Perendimor, ambasadori Richard Grenell, ka thënë se ka arritur në Kosovë me qëllim për të përmbushur...

  mos i humb

  Policia e sqaron arrestimin e mbrëmshëm: Qytetari ishte arrogant, kërcënoi policinë

  Në Ligjin për luftimin e sëmundjeve ngjitëse dhe pandemive janë të qarta kompetencat dhe mandatet ligjore, duke përfshirë edhe ndëshkimet për personat që nuk...

  Haradinaj: Kjo nuk i ka hije policisë

  Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Daut Haradinaj ka reaguar pas lajmit për arrestimin e një qytetari në qendër të Prishtinës me arsyetimin se...

  Hoti i reagon PDK-së dhe LVV-së: E kemi kthyer Kosovën në rrugën euro-atlantike pa shpenzuar miliona

  Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka reaguar ndaj kritikave që janë bërë ndaj tij pas nënshkrimit të marrëveshjes me Serbinë në Shtëpinë e Bardhë.Hoti...

  Mustafa i reagon LVV-së e Vuçiqit për asociacionin

  Kreu i LDK-së, Isa Mustafa ka reaguar pas deklaratave të LVV-së ndaj kryeministrit Avdullah Hoti.Mustafa përmes një shkrimi në Facebook Mustafa thotë se pos...

  Çfarë mund të ndodhë me aktakuzat e Gjykatës Speciale ndaj Thaçit dhe Veselit?

  Gjykata Speciale ende nuk e ka bërë të ditur vendimin për aktakuzën e propozuar të Prokurorisë Speciale ndaj Presidentit Hashim Thaçi dhe ish-Kryeparlamentarit Kadri...

  REKLAMA JUAJ KETU

  Nese deshironi te reklamoni ne portaline tone atehere na kontaktoni ketu.