fbpx
Friday, September 25, 2020

Rrëfehet qytetari që u rrah nga 4 policë – Tregon çka çoi te rrahja

Ngjarje e rëndë dhe e pahijshme ka ndodhur mbrëmë në sheshin “Nëna Terezë” në Prishtinë, ku në videon shihet një person me inicialet B.S,...
More

  te fundit

  Grenell nuk komenton deklaratën e Trump për “vrasjet masive në mes shqiptarëve e serbëve”

  Ambasadori Richard Grenell, i dërguari i posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi, nuk ka komentuar deklaratën e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump...

  Deklarata e Kurtit për Ujmanin, Grenell: Një kritikë krejtësisht e çmendur që s’do t’i ipja rëndësi!

  Pas nënshkrimit të marrëveshjes ekonomike në mes të kryeministrit Hoti dhe delegacionit amerikan, është mbajtur një konferencë për media.Kjo marrëveshje u quajt historike, e...

  Nënshkruhet marrëveshja mes Qeverisë së Kosovës dhe Qeverisë amerikane

  Qeveria e Kosovës ka nënshkruar marrëveshje me delegacionin e lartë të Qeverisës amerikane, i prirë nga ambasadori Richard Grenell, i dërguari i posaçëm i...

  Grenell pas takimit me Hotin: Jemi këtu për të treguar përkushtimin tonë që marrëveshja ekonomike të përmbushet

  I dërguri i posaçëm i SHBA-së në Ballkanin Perendimor, ambasadori Richard Grenell, ka thënë se ka arritur në Kosovë me qëllim për të përmbushur...

  Arianit Ahmeti: Agim Ademi e devijoi rregullin e Fadil Vokrrit në tenderin që po ua jep Devollëve

  Arianit Ahmeti, i shkarkuar muaj më parë nga posti i zëvendëssekretarit të FFK-së, ka dhënë deklarata interesante rreth procesit të shitjes së drejtave televizive nga ana e FFK-së për kompaninë e Devollëve, “Artmotion”, përmes një procesi shumë të dyshimtë. Këto dyshime veç çka i ka shtuar Ahmeti, i cili në tenderin e kaluar, në kohën e Fadil Vokrrit të ndjerë, ishte anëtar i komisionit të FFK-së. Kurse, Agim Ademi në atë kohë ishte kryetar i atij komisioni. Ahmeti i zbulon devijimet që u bën deri te fitorja e tenderit nga Devollët, derisa zbulon se si FFK-ja i kishte çelur zarfet jashtëligjshëm për t’i shikuar ofertat pa prezencën e palëve tjera.

  Arianit Ahmeti, ish zëvendëssekretari i Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK), i shkarkuar muaj më parë nga pozita, e ka thyer heshtjen karshi procesit të shitjes së drejtave televizive të Superligës nga ana e FFK-së për kompaninë e Devollëve, “Artmotion”,

  BLEJ TANI

  Në një prononcim për Gazetën Express, Ahmeti veç çka i ka forcuar dyshimet rreth kurdisjes së tenderit nga ana e FFK-së në favor të Devollëve, të cilët zakonisht nuk lënë tender pa fituar në instucionet.

  Dhe këtë Ahmeti e arsyeton përmes të kaluarës së tij në udhëheqësi të FFK-së dhe njohurive juridike që i ka, madje edhe nga përvoja e tij si anëtar i komisionit të kaluar të FFK-së për shitjen e të drejtave televizive.

  Qysh në janar të vitit 2017 e pata filluar punën në FFK. Pas pak kohësh presidenti i ndjerë, Fadil Vokrri, fillimisht kishte kërkuar nga klubet autorizim për hapjen e tenderit për shitjen e drejtave televizive dhe negocimin e tyre”, kujton Ahmeti.

  “Vetëm pasi klubet ia kishin dhënë autorizimin, Vokrri e pati krijuar komisionin e FFK-së për këtë punë. Në atë komision kam qenë edhe unë anëtar sikurse Diturie Hoxha që ishte anëtare. Kurse, Agim Ademi atëherë ishte nënkryetar i FFK-së, u pati emëruar kryetar i atij komisioni. E kam fjalën për kryetarin aktual që e ka ozurpuar pozitën. Atëherë patën konkurruar Digitalb dhe Artmotion. I patëm ftuar përfaqësuesit e të dyja kompanive dhe mediat dhe para të gjithëve janë hapur zarfet, janë bëtë të ditura shumat e parave që kishin ofruar, dhe është shpallur fituesi. Procesi ishte krejt i rregullt dhe korrekt”, thotë Ahmeti për Express.

  Kurse, tani – sipas Ahmetit – Agim Ademi e ka ndërruar për të keq krejt procesin duke i shtuar dyshimet për kurdisje të tenderit.

  “Cka ndodh tash? Vet ish kryetari i atij komisioni, Agim Ademi tani e ka ndryshuar krejt formën. Pa autorizim të klubeve, pa bërë të ditur asnjë detaj, me një proces të mbyllur, i shet të drejtat televizive. I fton ndaras përfaqësuesit e kompanive dhe u thotë rrite ofertën. Pra, janë hapur zarfet, janë këqyr ofertat, e pastaj kanë vazhduar…vet pronari i Kujtesës më ka thënë mua personalisht se është ftuar në takim nga dy p takim nga dy përfaqësues të federatës të cilët i kanë thënë ta rrisë ofertën. Pra, zarfet janë çelur. Pse ka ndodhur kjo, por edhe për shumë “pse” të tjera pyetni Agim Ademin të përgjigjet. Këto “pse” e bëjnë të dyshimtë këtë proces”, shprehet Ahmeti.

  “Po i shoh reagimet e klubeve. FFK nuk ka marrë autorizim nga to siç marrte në kohën e Vokrrit. Nuk e kuptoj FFK-në pse kështu. Nuk e kuptoj pse nuk ua ka mundësuar klubeve që vet ato ta krijojnë një komision me anëtarë të tyre dhe vet t’i shesin drejtat televizive sepse ato para u shkojnë klubeve. Pse FFK-ja me marrë këtë detyrë?!”, nënvizoi ai.

  Gazeta Express të martën raportoi se “Artmotion” – që është në pronësi të Devollëve, të cilët nuk lënë tender pa e fituar – këto ditë pritet të shpallet fitues i drejtave televizive nga ana e FFK-së, përmes një procesi shumë të dyshimtë.

  Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) e kishte hapur tenderin më 5 gusht. Kompanitë mediale kishin afat deri më 12 gusht të konkurronin. Por, fituesi nuk është shpallur as disa javë pas mbylljes së afatit të tenderimit. Gazeta Express ka mësuar se një komision i FFK-së e ka përgatitur një raport nga ky proces, përmes së cilit e rekomandon Komitetin Ekzekutiv të FFK-së që ta shpall “Artmotion” fitues të transmetimit të kampionatit të ri.

  Dhe kjo po ndodh në një kohë kur vëmendja e të gjithëve është kah Kombëtarja e Kosovës e cila të enjten luan kundër Moldavisë në Ligën e Kombeve dhe të dielën kundër Greqisë.

  Fitorja e “Artmotion” në futbollin kosovar përflitej muaj më herët para hapjes së tenderit. Po ashtu, ofertat financiare janë mbajtur të fshehta për disa ditë. Ndërsa, praktikat dhe ligjet në Kosovës i obligojnë instucionet që ofertat financiare me i çelë në prezencë të palëve.

  Përpos “Artmotion”, kishte konkurruar edhe “Kujtesa” dhe po ashtu një tjetër media. Kurse, “Digitalbit’ iu kishte pamundësuar konkurrimi për shkak se është subjekt i jashtëm (nga Shqipëria), ndonëse “Digitalbi” në tetë vjetët e fundit rresht e kishte të drejtën e transmetimit të futbollit kosovar. “Digitalb” ka paralajmëruar ankesë në gjykatë dhe UEFA, i bindur në parregullsi.

  Përvoja nga e kaluara tregon se klubet mund ta “shkatërrojnë” procesin nëse fituesi është përcaktuar para hapjes së tenderit. Qysh në edicionin 2015-2016 të gjitha klubet ishin bashkë me FFK-në për t’ia shitur drejtat televizive “Digitalbit”. Por, vetëm FC Prishtina ishte kundër dhe e pakënaqur. Klubi më i madh kosovar ishte ndarë prej 11 klubeve tjera që ishin me “Digitalbin”, duke ia dhënë ndeshjet e saj Radio Televizionit të Kosovës. Dhe, FFK kishte mbetur si spektatore, duke mos arritur ta bindte Prishtinën t’u bashkohet 11 klubeve tjera në “Digitalb”

  Latest Posts

  Grenell nuk komenton deklaratën e Trump për “vrasjet masive në mes shqiptarëve e serbëve”

  Ambasadori Richard Grenell, i dërguari i posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi, nuk ka komentuar deklaratën e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump...

  Deklarata e Kurtit për Ujmanin, Grenell: Një kritikë krejtësisht e çmendur që s’do t’i ipja rëndësi!

  Pas nënshkrimit të marrëveshjes ekonomike në mes të kryeministrit Hoti dhe delegacionit amerikan, është mbajtur një konferencë për media.Kjo marrëveshje u quajt historike, e...

  Nënshkruhet marrëveshja mes Qeverisë së Kosovës dhe Qeverisë amerikane

  Qeveria e Kosovës ka nënshkruar marrëveshje me delegacionin e lartë të Qeverisës amerikane, i prirë nga ambasadori Richard Grenell, i dërguari i posaçëm i...

  Grenell pas takimit me Hotin: Jemi këtu për të treguar përkushtimin tonë që marrëveshja ekonomike të përmbushet

  I dërguri i posaçëm i SHBA-së në Ballkanin Perendimor, ambasadori Richard Grenell, ka thënë se ka arritur në Kosovë me qëllim për të përmbushur...

  mos i humb

  Policia e sqaron arrestimin e mbrëmshëm: Qytetari ishte arrogant, kërcënoi policinë

  Në Ligjin për luftimin e sëmundjeve ngjitëse dhe pandemive janë të qarta kompetencat dhe mandatet ligjore, duke përfshirë edhe ndëshkimet për personat që nuk...

  Haradinaj: Kjo nuk i ka hije policisë

  Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Daut Haradinaj ka reaguar pas lajmit për arrestimin e një qytetari në qendër të Prishtinës me arsyetimin se...

  Hoti i reagon PDK-së dhe LVV-së: E kemi kthyer Kosovën në rrugën euro-atlantike pa shpenzuar miliona

  Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka reaguar ndaj kritikave që janë bërë ndaj tij pas nënshkrimit të marrëveshjes me Serbinë në Shtëpinë e Bardhë.Hoti...

  Mustafa i reagon LVV-së e Vuçiqit për asociacionin

  Kreu i LDK-së, Isa Mustafa ka reaguar pas deklaratave të LVV-së ndaj kryeministrit Avdullah Hoti.Mustafa përmes një shkrimi në Facebook Mustafa thotë se pos...

  Çfarë mund të ndodhë me aktakuzat e Gjykatës Speciale ndaj Thaçit dhe Veselit?

  Gjykata Speciale ende nuk e ka bërë të ditur vendimin për aktakuzën e propozuar të Prokurorisë Speciale ndaj Presidentit Hashim Thaçi dhe ish-Kryeparlamentarit Kadri...

  REKLAMA JUAJ KETU

  Nese deshironi te reklamoni ne portaline tone atehere na kontaktoni ketu.