fbpx
Monday, November 23, 2020

Haxhiu: E shokuar me uljen e dënimit për Pjetër Ndrecajn

Ish-ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu tha se është e shokuar me uljen e dënimit për vrasësin e Valbonës dhe vajzës së saj, Pjetër Ndrecajn.Haxhiu...
More

  te fundit

  Arianit Ahmeti: Udhëzimi i shtetit e hap garën për kryetar, FFK t’i respektojë ligjet dhe statutin

  Arianit Ahmeti – ish zëvendëssekretari dhe ish shefi i zyrës ligjore në Federatën e Futbollit të Kosovës (FFK) e ka mirëpritur qarkoren e Ministrisë...

  “Afera Ademi”: “Diçka ka lujt puna”, “Kam mbet si m*t”

  “Afera Ademi” – Ashtu siç ka paralajmëruar dje, Gazeta Metro nga sot fillon publikimin e përgjimeve ndaj kryetarit të FFK’së, Agim Ademit, Muharrem Ramës,...

  “Afera Ademi”: Përgjimet telefonike – “ja kerrin ja paret”, “kerri shkon te Samia”

  “Afera Ademi” – Ashtu siç ka paralajmëruar dje, Gazeta Metro nga sot fillon publikimin e përgjimeve ndaj kryetarit të FFK’së, Agim Ademit, Muharrem Ramës,...

  Inspektorati i Punës i del në mbrojtje edhe një zyrtari tjetër të larguar nga FFK

  Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) po vazhdon të humbas karshi disa zyrtarëve të saj që i ka shkarkuar apo i ka larguar nga...

  “Afera Ademi”: Përgjimet telefonike – “ja kerrin ja paret”, “kerri shkon te Samia”

  “Afera Ademi” – Ashtu siç ka paralajmëruar dje, Gazeta Metro nga sot fillon publikimin e përgjimeve ndaj kryetarit të FFK’së, Agim Ademit, Muharrem Ramës, Besnik Kadollit dhe ish Kryesuesit të Asamblesë Komunale të Prishtinës nga radhët e LDK’së, Sami Hamitit.

  Përgjimet e kryera nga EULEX ndaj këtyre katër personave janë bërë për shkak se Agim Ademi dhe Muharrem Rama gjatë periudhës kohore 12  korrik – 12 shtator 2012, me qëllim të përfitimit material e kishin kërcënuar dhe sulmuar viktimën Dritëro Kadollin, duke e detyruar të njëjtin të bëjë veprime në dëm të pasurisë së tij, respektivisht të bëjnë përfitim të pa drejtë në shumën prej 30.000.00 euro, apo një veturë të tipit “BMW X5”, e cila veturë më pas pretendohej t’i dorëzohej Kryesuesit të Asamblesë Komunale të Prishtinës, Sami Hamiti, duke kryer veprën penale detyrimi në bashkëkryerje.

  BLEJ TANI

  Historia e “PARCELËS” fillon me 6 korrik të vitit 2012, ku viktima Besnik Kadolli e thërret në telefon Muharrem Ramën dhe takohen për t’i treguar se ai posedon një pronë të patundshme në lagjen “Sofalia”, por problemi është ajo tokë njihet si “zonë e gjelbëruar”.

  Muharrem Rama i thotë pas takimit se për këtë pronë do ta gjej dikë për ta ndryshuar statutin e asaj nga “zonë e gjelbëruar” në “zonë ndërtimore”.

  Vetëm pas një ore që u takuan Kadolli me Ramën, ky i fundit thërret në telefon viktimën dhe i propozon që të takohen në zyrën e Agim Ademit. Pas kësaj Ademi takohet me Kadollin dhe i tregon për shqetësimin që ka me pronën e tij, Ademi merr telefonin dhe telefonon Sami Hamitin, atëkohë Kryesues i Asamblesë Komunale të Prishtinës.

  Sami Hamiti pajtohet që të takohen me Agim Ademin në ndërtesën e Komunës së Prishtinës për t’ia treguar problemin dhe planin që kanë.

  Pas kësaj, me 6 korrik Muharrem Rama kishte shkuar në zyrën e viktimës Kadolli dhe i ka treguar se Sami Hamiti ka bërë një Propozim Vendim të Asamblesë Komunale të Prishtinës me titullin “Vendim për të fillua ndryshimin dhe plotësimin e planit rregullativ urbanistik për lagjen “Sofalia”.

  Por, e gjithë ky ndryshim Muharrem Rama i kishte thënë viktimës Kadolli se do bëhej vetëm nëse Kadolli do t’i paguante një BMW X5  ose 30 mijë euro, Kryesuesit të Asamblesë Komunale të Prishtinës nga radhët e LDK’së, Sami Hamiti.

  E gjithë kjo “dhuratë” për Sami Hamitin do duhej të bëhej përmes Agim Ademit. Me këtë ishte pajtuar Kadolli, por shumën apo veturën do ta bënte pas vendimit nga Komuna e Prishtinës.

  Por, këtu fillojnë problemet mes Kadollit, Agim Ademit dhe Muharrem Ramës.

  Me 12 korrik, Asambleja Komunale e Prishtinës kishte miratuar propozimin e Hamitit, mirëpo statusi tokës nuk kishte ndryshuar dhe Kadolli i prishë planet e Ademit dhe Ramës, ai më nuk dëshiron të paguante asgjë për Hamitin.

   

  Nga këtu fillojnë kërcënimet nga Agim Ademi dhe Muharrem Rama përmes thirrjeve telefonike dhe mesazheve ndaj Dritëro Kadollit, krejt kjo për t’ia dhuruar Samit Hamiti të LDK’së, 30 mijë euro apo BMW X5.

  Më poshtë ju sjellim përgjimet e EULEX’it, ku Ademi dhe Rama e vërejnë se janë duke u përgjuar dhe se plani i tyre nuk po shkon ashtu siç e kishin planifikuar.

  SHIKONI MË POSHTË PËRGJIMET E EULEX:

  Kujtojmë se Kryetari i FFK, Agim Ademi, me 5 korrik të vitit të kaluar është dënuar me nëntë muaj burgim efektiv, pasi është shpallur fajtor për njërën nga dy veprat penale me të cilat ngarkohej.Ndërsa, i akuzuari tjetër në këtë rast, Muharrem Rama është dënuar me një vit burgim për veprën penale të detyrimit në tentativë.

  Mirëpo, me 25 gusht të këtij viti Gjykata Supreme e ka kthyer në rigjykim në shkallën e parë, lëndën e kryetarit të Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK), Agim Ademi dhe të akuzuarit tjetër, Muharrem Rama.

  Latest Posts

  Arianit Ahmeti: Udhëzimi i shtetit e hap garën për kryetar, FFK t’i respektojë ligjet dhe statutin

  Arianit Ahmeti – ish zëvendëssekretari dhe ish shefi i zyrës ligjore në Federatën e Futbollit të Kosovës (FFK) e ka mirëpritur qarkoren e Ministrisë...

  “Afera Ademi”: “Diçka ka lujt puna”, “Kam mbet si m*t”

  “Afera Ademi” – Ashtu siç ka paralajmëruar dje, Gazeta Metro nga sot fillon publikimin e përgjimeve ndaj kryetarit të FFK’së, Agim Ademit, Muharrem Ramës,...

  “Afera Ademi”: Përgjimet telefonike – “ja kerrin ja paret”, “kerri shkon te Samia”

  “Afera Ademi” – Ashtu siç ka paralajmëruar dje, Gazeta Metro nga sot fillon publikimin e përgjimeve ndaj kryetarit të FFK’së, Agim Ademit, Muharrem Ramës,...

  Inspektorati i Punës i del në mbrojtje edhe një zyrtari tjetër të larguar nga FFK

  Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) po vazhdon të humbas karshi disa zyrtarëve të saj që i ka shkarkuar apo i ka larguar nga...

  mos i humb

  Gjashtë muaj përballje me pandeminë COVID-19 – testohen vetëm 3.2 për qind e popullsisë në Kosovë, 589 persona të vdekur

  Pandemia COVID-19 ka përfshirë shumicën e vendeve në botë, me këtë virus po vazhdon të përballet edhe vendi ynë.Sot, janë bërë gjashtë muaj që...

  Nesër fillon mësimi nëpër shkolla, të gjithë nxënësit obligohen të bartin maska

  Ministri i Arsimit, Ramë Likaj gjatë një konference për media ka njoftuar edhe zyrtarisht se më rekomandim të MSH-së dhe IKSHPK-së nesër do të...

  Kryeministri izraelit të martën i drejtohet me një video-mesazh popullit të Kosovës

  Dy javë pas takimit dhe marrëveshjes së Washingtonit, në të cilën u përfshi edhe njohja mes Kosovës e Izraelit dhe vendosja e ambasadës së...

  Kurti e Veseli bashkë kundër Mini-Shengenit

  Dy partitë opozitare në Kuvendin e Kosovës po kundërshtojnë ashpër ndryshimin e qëndrimit të Qeverisë Hoti për Mini-Shengenin Ballkanik.Lëvizja Vetëvendosje dhe Partia Demokratike e...

  Zemaj: Vetëdijesimi i qytetarëve ka ndikuar që të bie numri i të infektuarve

  Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj, ka thënë se ka kërkuar që të ketë bashkëpunim ndërmjet prindërve-nxënësve dhe mësimdhënësve që të menaxhohet më lehtë situata...

  REKLAMA JUAJ KETU

  Nese deshironi te reklamoni ne portaline tone atehere na kontaktoni ketu.